Portal historyczny rzadko bywa spójnym wykładem dziejów minionych. Nie taka jest jego rola. Co Za Historia jest miejscem, gdzie miłośnicy i fascynaci przeszłości rozwijać swoje pasje, miejscem, gdzie laicy mogą złapać historycznego bakcyla, ale nie zapewni systematycznego nauczania.
Portal historyczny - czy to dobry zamiennik dla książek?
Obserwujemy jednak, że coraz mniej ludzi czyta książki na rzecz właśnie różnego rodzaju stron internetowych. Również portale historyczne stają się alternatywą dla znanych i uznanych podręczników. Nie chodzi może nawet o samą kwestię prostoty dostępu (choć to niewątpliwie ważny czynnik), a bardziej o język, jakim są pisane oba "źródła". W książkach często stosuje się stronę bierną i długie, rozbudowane zdania, ciągnące się przez wiele linijek, w trakcie których czytelnik zdąży zapomnieć o tym, co w ogóle w danym zdaniu stanowi podmiot, nie mówiąc już o zrozumieniu sensu tego, co autor chciał mu przekazać. Język internetu jest inny. Krótszy. Bardziej zwięzły. Jest gdzie złapać oddech. Myśli są precyzyjniejsze. Dużo łatwiej się to czyta.
Wartość merytoryczna portali historycznych
Pozostaje jednak pytanie o wartość tekstu na portalu historycznym w porównaniu do tego, co zawiera książka. Skoro treści jest mniej, to należy przyjąć, że mamy do czynienia tylko ze szczątkowymi informacjami, czy to raczej papierowe monografie i podręczniki stanowiły barokowy przerost (ilościowy) formy nad wartością treści. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Natomiast warto zaznaczyć, że portal historyczny Co Za Historia bardzo mocno bazuje na sprawdzonych źródłach i pracowaniach, dzięki artykuły tam dostępne są gęste od fachowych informacji.